Wydarzenia

19. Warszawskie Targi Sztuki, 25-27 listopada 2022 – indywidualna ekspozycja rysunków na stoisku galerii Artpower.pl

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu – przekazanie do stałej kolekcji akwafort inspirowanych zbiorami oraz architekturą Muzeum – maj 2022

Ekspozycji towarzyszy następujący tekst:
Sandomierz zawsze był ważnym motywem w twórczości Ryszarda Gancarza – unikalna w skali kraju panorama miasta od strony Wisły, liczne zabytki, ale także wiele dość nieoczywistych zaułków miasta, łącznie z przypadkowymi przechodniami zostało przez niego uwiecznionych poprzez różnorodne formy artystycznego wyrazu.
Rejon Katedry, Collegium Gostomianum i Domu Długosza był najbliższy Gancarzowi jako miejsce spacerów, odpoczynku, a walory historyczne i architektonicze tych obiektów są obecne w wielu dziełach artysty. Dom Długosza zawsze stanowił dla Gancarza szczególny punkt na mapie sandomierskich inspiracji: atmosfera tworzona przez zadbany ogród, gotyckie mury, chłód wnętrza, specyficzne światło wpadające przez małe okna, wąskie i strome schody trudne do pokonania, ale przede wszystkim unikalne zbiory zgromadzone w Muzeum. Ryszard Gancarz miał zdolność dostrzegania piękna w przedmiotach zwykłych, bardzo niepozornych, był miłośnikiem wyszukiwania i kolekcjonowania artefaktów, z których tworzył kompozycje do martwych natur – dlatego jego uwagę przykuwały archeologiczne sale Domu Długosza ze zbiorami tak nieoczywistymi, jak stare zamki, klucze, naczynia, rzemiosło dnia codziennego. Te zwyczajne przedmioty świadczące o życiu sprzed setek lat, jak i detale architektoniczne Domu Długosza stały się inspiracją do cyklu akwafort poświęconych Muzeum Diecezjalnemu i będących osobistą interpretacją artystyczną historii miejsca i miasta…”

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu – wystawa zbiorowa pt. „Nie samym chlebem” – od lipca 2020
Wystawa „Nie samym chlebem” otwarta w podziemiach Domu Długosza z okazji 4. Kongresu Eucharystycznego Diecezji Sandomierskiej, prezentuje dzieła datowane od XVI w. do współczesności: zarówno malarstwo, grafikę, rzeźbę, fotografię, jak i rzemiosło artystyczne.
Motywem przewodnim ekspozycji jest stół – symbol domowego ogniska, serce domu – pokazujący związek między życiem codziennym a Eucharystią.
Na wystawie znalazły się dzieła takich artystów jak: Ryszard Gancarz (dwa obrazy), Maria Anto, Joanna Gałaecka, Robert Bubel, Zbigniew Warpechowski, Zbigniew Cebula, Stanisław Białogłowicz, Andrzej Borowski, Tadeusz Boruta, Aldona Mickiewicz, Jerzy Fober, Jacek Hajnos, Katarzyna Makieła-Organista, Romulad Oramus, Edyta Sobieraj, Renata Szpunar-Kubczyk, Wojciech Szybist, Joanna Warchoł, Stanisław Puchalik, Zbylut Grzywacz. 
Więcej informacji o wystawie na filmie przygotowanym przez Muzeum.

Biuro Wystaw Artystycznych w Sandomierzu – wystawa malarstwa z kolekcji sandomierskiego BWA prezentującą dzieła wybitnych polskich artystów działających na przełomie XX i XXI w. – maj/czerwiec 2020
Ekspozycja obejmowała dzieła takich malarzy jak: Jan Dobkowski, Ryszard Gancarz (prezentacja dwóch obrazów), Andrzej Gieraga, Ryszard Hunger, Eugeniusz Markowski, Janusz Przybylski, Ireneusz Stelmach, Ryszard Woźniak.
Więcej informacji na stronie BWA.

Galeria ESCEK w Mielcu – wystawa rysunku i malarstwa – luty/marzec 2020
Ryszard Gancarz urodził się i wychował w Mielcu, pierwsze artystyczne kroki stawiał na zajęciach plastycznych w mieleckim Domu Kultury – i tam też miało miejsce otwarcie wystawy rysunku i malarstwa. 
Relacje z wystawy: portal hej.mielec.pl, gazeta Korso, portal wcj24.pl

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu – Ryszard Gancarz – wystawa malarstwa i rysunku – lipiec-październik 2019
W salach sandomierskiego Zamku została otwarta już druga pośmiertna wystawa artysty. Przestrzeń muzealna pozwoliła na przygotowanie imponującej ekspozycji obejmującej malarstwo i rysunek. Tematyka wystawy w dużej mierze koncentruje się na szerokim ujęciu gatunku martwej natury, która nigdy wcześniej nie była udostępniona publiczności, ale pojawiają się także znane wielbicielom artysty sceny figuratywne – tutaj ujęte w symbolicznych cyklach: „Autobiografia” oraz „Z pracowni”. Skala tej prezentacji pokazuje talent i wielką wszechstronność artysty.
Wydarzeniu towarzyszy bogato ilustrowany album: „Ryszard Gancarz – martwa natura”.
Wystawę otwierał dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Dominik Kacper Płaza oraz żona artysty – Bogumiła Szlęk-Gancarz, która odpowiadała za przygotowanie ekspozycji oraz projekt katalogu. 
Biografię oraz twórczość Ryszarda Gancarza podsumowała i zaprezentowała Bożena Wódz – kustosz działu sztuki, która jest także autorką obszernego tekstu do katalogu. 
Wydarzenie uświetnił swoim występem Marek Bałata – znany wokalista jazzowy i przyjaciel artysty. 
Relacja z wernisażu na stronie Muzeum Okręgowego.  
Filmowa prezentacja wystawy:

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu – wystawa malarstwa i rysunku
Wernisaż: 12 lipca 2019 – wystawa potrwa do października 2019

BWA Sandomierz: wystawa Ryszarda Gancarza pt. „Miasto” – sierpień/wrzesień 2018
To pierwsza pośmiertna wystawa Ryszarda Gancarza przygotowana przez Katarzynę Pisarczyk – dyrektor BWA w Sandomierzu oraz Bogumiłę Szlęk-Gancarz – żonę artysty. Hasłem przewodnim ekspozycji było „Miasto” – na wystawie zawisły rysunki i kolaże z różnych lat oraz seria obrazów akrylowych „Przechodzący/Opatowska”, które nigdy wcześniej nie były udostępnione szerokiej publiczności.  Wernisaż uświetnił recital wokalisty jazzowego i wieloletniego przyjaciela artysty – Marka Bałaty.
Więcej informacji na stronie BWA

BWA Sandomierz – wystawa Ryszarda Gancarza pt. „Miasto”
Wernisaż: 17 sierpnia, godz. 17:00. Wystawa potrwa do 9 września 2018 r.

BWA Kielce – styczeń 2018
„Kapitał Sztuki – Suplement 2017” to wystawa zbiorowa artystów związanych z   okręgiem świętokrzyskim. W specjalnej prezentacji pokazano prace artystów, którzy odeszli w 2017 roku – w tym dzieła Ryszarda Gancarza pochodzące z kolekcji BWA w Kielcach oraz kolekcji prywatnych. 

Wystawa rysunku „Ulica grafika” – listopad 2015, BWA Kielce
Relacja z wernisażu przygotowana przez BWA Kielce

Wystawa jubileuszowa z okazji 30-lecia pracy twórczej „Ulica grafika – grafika, rysunek, collage” – sierpień 2014, BWA Sandomierz

Wystawa rysunku – Galeria ZPAP Pod Podłogą – Lublin, czerwiec 2009

Wystawa rysunku „Przechodzący/Passanten” – Galerie im Tor, Emmendingen, Niemcy, wrzesień 2006