Wydarzenia

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu – Ryszard Gancarz – wystawa malarstwa i rysunku – lipiec-październik 2019
W salach sandomierskiego Zamku została otwarta już druga pośmiertna wystawa artysty. Przestrzeń muzealna pozwoliła na przygotowanie imponującej ekspozycji obejmującej malarstwo i rysunek. Tematyka wystawy w dużej mierze koncentruje się na szerokim ujęciu gatunku martwej natury, która nigdy wcześniej nie była udostępniona publiczności, ale pojawiają się także znane wielbicielom artysty sceny figuratywne – tutaj ujęte w symbolicznych cyklach: „Autobiografia” oraz „Z pracowni”. Skala tej prezentacji pokazuje talent i wielką wszechstronność artysty.
Wydarzeniu towarzyszy bogato ilustrowany album: „Ryszard Gancarz – martwa natura”.
Wystawę otwierał dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Dominik Kacper Płaza oraz żona artysty – Bogumiła Szlęk-Gancarz, która odpowiadała za przygotowanie ekspozycji oraz projekt katalogu. 
Biografię oraz twórczość Ryszarda Gancarza podsumowała i zaprezentowała Bożena Wódz – kustosz działu sztuki, która jest także autorką obszernego tekstu do katalogu. 
Wydarzenie uświetnił swoim występem Marek Bałata – znany wokalista jazzowy i przyjaciel artysty. 

 

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu – wystawa malarstwa i rysunku
Wernisaż: 12 lipca 2019 – wystawa potrwa do października 2019

 

BWA Sandomierz: wystawa Ryszarda Gancarza pt. „Miasto” – sierpień/wrzesień 2018
To pierwsza pośmiertna wystawa Ryszarda Gancarza przygotowana przez Katarzynę Pisarczyk – dyrektor BWA w Sandomierzu oraz Bogumiłę Szlęk-Gancarz – żonę artysty. Hasłem przewodnim ekspozycji było „Miasto” – na wystawie zawisły rysunki i kolaże z różnych lat oraz seria obrazów akrylowych „Przechodzący/Opatowska”, które nigdy wcześniej nie były udostępnione szerokiej publiczności.  Wernisaż uświetnił recital wokalisty jazzowego i wieloletniego przyjaciela artysty – Marka Bałaty.

 

BWA Sandomierz – wystawa Ryszarda Gancarza pt. „Miasto”
Wernisaż: 17 sierpnia, godz. 17:00. Wystawa potrwa do 9 września 2018 r.

 

BWA Kielce – styczeń 2018
„Kapitał Sztuki – Suplement 2017” to wystawa zbiorowa artystów związanych z   okręgiem świętokrzyskim. W specjalnej prezentacji pokazano prace artystów, którzy odeszli w 2017 roku – w tym dzieła Ryszarda Gancarza pochodzące z kolekcji BWA w Kielcach oraz kolekcji prywatnych. 

Wystawa rysunku „Ulica grafika” – listopad 2015, BWA Kielce

Wystawa jubileuszowa z okazji 30-lecia pracy twórczej „Ulica grafika – grafika, rysunek, collage” – sierpień 2014, BWA Sandomierz

Wystawa rysunku – Galeria ZPAP Pod Podłogą – Lublin, czerwiec 2009

Wystawa rysunku „Przechodzący/Passanten” – Galerie im Tor, Emmendingen, Niemcy, wrzesień 2006